UE opóźnia o rok wdrożenie prawa przeciwko wylesianiu

UE opóźnia o rok wdrożenie prawa przeciwko wylesianiu

Unia Europejska zgodziła się opóźnić o rok obowiązywanie nowych przepisów zakazujących sprzedaży produktów przyczyniających się do masowego wylesiania. Opóźnienie obowiązywania EUDR przyczyni się do dalszej degradacji lasów a przedsiębiorcy, którzy przygotowali się na czas, czują się rozczarowani.

Urzędnicy poinformowali w środę, że państwa członkowskie UE, Parlament Europejski i Komisja Europejska osiągnęły wstępne porozumienie po tygodniach negocjacji, w których dyskutowano, czy poza samym opóźnieniem o rok pierwotne przepisy EUDR powinny zostać jeszcze bardziej złagodzone. Początkowo nowe regulacje miały zacząć obowiązywać z końcem grudnia bieżącego roku.

„Wielu przedsiębiorców wykonało olbrzymią pracę i przygotowało się na obowiązywanie EUDR od końca grudnia 2024 r. Opóźnienie o 12 miesięcy sprawia, że dziś czują się oni oszukani. Firmy miały 1,5 roku na przygotowanie się do nowych obowiązków, a dziś promuje się te, które nic nie zrobiły. Opóźnienie to zdecydowanie osłabia wiarygodność UE i pokazuje, jak silny jest lobbing firm, w celu utrzymania statusu quo i masowego wylesiania” — komentuje Maria Stanieszewska, prezeska Polskiego Klubu Ekologicznego w Gliwicach.

Prawo przeciwko wylesianiu ma na celu ochronę globalnych lasów poprzez dopuszczanie do obrotu w UE jedynie produktów, które są zrównoważone i nie przyczyniają się do degradacji lasów. Przepisy EUDR obejmują takie produkty jak kakao, kawa, soja, bydło, olej palmowy, kauczuk, drewno i produkty z nich wytwarzane. Wylesianie jest drugim największym źródłem emisji dwutlenku węgla po paliwach kopalnych.

„Kolejny rok bez EUDR oznacza dodatkowe tysiące kilometrów kwadratowych lasów utraconych tylko i wyłącznie ze względu na konsumpcję w Unii W kontekście postępującej zmiany klimatu, której skutki już dziś obserwujemy także w Polsce, decyzja ta jest nieodpowiedzialna. Lasy są naszym naturalnym sprzymierzeńcem w walce z postępującą zmianą klimatu” — przypomina Maria Staniszewska.

Zgodnie z porozumieniem, nowe przepisy mają zacząć obowiązywać duże firmy 30 grudnia 2025 r. a małe przedsiębiorstwa 30 czerwca 2026 r.. Poszczególne instytucje UE wciąż muszą formalnie zatwierdzić porozumienie, jednak wszystko wskazuje na to, że jest to jedynie formalność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *