Finansowanie: Erasmus+
Czas trwania: 31.12.2023 – 30.12.2025
Obszary rolnicze i leśne zajmują około 80% powierzchni Unii Europejskiej (Eurostat, 2020). W Polsce, użytki rolne stanowią prawie 60% powierzchni kraju, a lasy – ok. 30%. Nie ulega więc wątpliwości, że właściwe gospodarowanie tymi terenami jest kluczowym działaniem, aby odpowiednio zadbać o bioróżnorodność i zasoby naturalne naszej Planety.
Głównym celem projektu WESEM jest przygotowanie materiałów szkoleniowych dla osób odbywających szkolenie i kształcenie zawodowe (VET) i profesjonalistów w dziedzinach leśnictwa, rolnictwa i nauk środowiskowych, co umożliwi im udzielanie usług doradczych właścicielom gruntów i rolnikom w zakresie etycznego i zrównoważonego zarządzania gospodarstwem. Ponadto przygotowane w ramach projektu materiały będą także stanowiły istotne wsparcie przy ubieganiu się o certyfikat Wildlife Estate.
Program Wildlife Estates (WE) jest inicjatywą European Landowners Organization, powstałej w 1972 roku niezależnej organizacji non-profit. Wildlife Estates to narzędzie zrównoważonego użytkowania gruntów i zarządzania dziką przyrodą działające zgodnie z uzgodnionymi zasadami właściwego dla środowiska, korzystnego społecznie i ekonomicznie opłacalnego zarządzania gruntami. Wildlife Estates przyczynia się do ochrony różnorodności biologicznej poprzez tworzenie sieci posiadłości, które wdrażają zasady zrównoważonego zarządzania dziką przyrodą. Promuje również i uzasadnia konieczność szerszej ochrony różnorodności biologicznej. Więcej informacji można znaleźć TUTAJ.
Projekt WESEM ma charakter międzynarodowy. Projekt jest pod koordynacją The Nature Fund (Estonia), realizowany we współpracy z On Projects Advising SL (Hiszpania), Luua Metsanduskool (Estonia), European Landowners Organization (Bruksela).