Jaki mamy wpływ na wylesianie planety?

Jaki mamy wpływ na wylesianie planety?

 

Polski Klub Ekologiczny oraz Wydział Leśny i Technologii Drewna Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu serdecznie zapraszają na konferencję „Jaki mamy wpływ na wylesianie planety?”, która odbędzie się w dniu 23 czerwca 2022 r. w Poznaniu w godzinach 10:30-16:00, w Sali A-100 mieszczącej się w budynku Instytutu Inżynierii Biosystemów Uniwersytetu Przyrodniczego, przy ul. Wojska Polskiego 50, Poznań.

 

Konferencja odbędzie się w formie hybrydowej (stacjonarnie oraz online). Przedmiotem konferencji będzie wymiana wiedzy (wykłady, dyskusje, warsztaty) nt. wpływu codziennych wyborów konsumenckich na stan lasów na Ziemi. Omówiona zostanie problematyka wylesiania lasów tropikalnych z uwzględnieniem różnych perspektyw takich jak: prawna, klimatyczna i konsumencka. Przyjrzymy się również nowej propozycji Parlamentu Europejskiego przedstawionej w postaci projektu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie udostępniania na rynku unijnym i wywozu z Unii niektórych towarów i produktów związanych z wylesianiem i degradacją lasów.

 

Doprowadziliśmy nasz dom-Ziemię do kryzysów klimatycznego i utraty bioróżnorodności. Choć naukowcy przekonują nas, że lasy są naszymi sprzymierzeńcami w walce ze zmianą klimatu, to wciąż w wielu zakątkach naszej planety wycina się je w zastraszającym tempie. Dzieje się tak pomimo licznych deklaracji światowych przywódców, mówiących o tym, że lasy powinny być objęte szczególną ochroną. Kolejne miesiące przynoszą niepokojące informacje o niechlubnych rekordach wylesiania. To wszystko nie pozostaje bez konsekwencji nie tylko dla lokalnych społeczności, których prawa są wielokrotnie łamane, ale też dla nas wszystkich.

 

Los odległych lasów tropikalnych nie może być nam obojętny – także w Polsce. Nasze codzienne decyzje konsumenckie oraz odpowiednie decyzje liderów politycznych mogą ograniczyć wylesianie naszej planety. W jaki sposób? Między innymi o tym będziemy rozmawiać w czasie naszej konferencji.

 

Temat wylesiania dotyczy nas wszystkich. Z tego powodu byłoby nam niezmiernie miło, gdyby zechcieli Państwo dołączyć do naszej konferencji.

Uczestnictwo w konferencji jest bezpłatne. Wymagana jest wcześniejsza rejestracja: https://forms.gle/NHXFZGdQ3SCc9S6t7

Raporty nt. oleju palmowego, soi oraz wołowiny i ich wpływu na wylesianie lasów tropikalnych można znaleźć na naszej stronie: tu i tu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *