Warsztaty leśne w Czechach

Warsztaty leśne w Czechach

W dniach 8 – 14.05.br odbyły się międzynarodowe warsztaty leśne dla studentów i młodych absolwentów leśnictwa i kierunków przyrodniczych. Był to już ostatni wyjazd w ramach projektu „Enclaves of Life” finansowanego ze środków Erasmus+, który Polski Klub Ekologiczny w Gliwicach realizował w kooperacji z MAS Sdružení SPLAV oraz Lääne-Harju Koostöökogu.

 

Tym razem studenci z Polski, Estonii i Czech spotkali się w kraju hradeckim u podnóża Gór Stołowych, nieopodal miejscowości Machov w północno-zachodnich Czechach. Zajęcia terenowe poświęcone były m.in. specyficznym uwarunkowaniom geomorfologicznym tego obszaru, gospodarowaniem lasami na terenie rezerwatów, ochronie krajobrazu, lasoterapii, agroleśnictwu czy zarządzaniu sosnowymi zadrzewieniami reliktowymi. Każdy dzień mijał w towarzystwie wykwalifikowanych leśników i przewodników, którzy odpowiadali nawet na najtrudniejsze pytania, a dyskusje i opowieści po każdym, jakże intensywnym dniu, snuły się do późnych godzin nocnych.

 

„Enclaves of Life” to m.in.  8 międzynarodowych warsztatów leśnych, w których łącznie wzięło ok. 40 młodych leśników i przyrodników. Razem spędziliśmy niemal 320h na terenowych zajęciach edukacyjnych i niepoliczoną ilość godzin na dyskusjach, rozmowach i wspólnych zabawach. Z niemałą dumą obserwowaliśmy jak nawiązują się przyjaźnie pomiędzy leśnikami z Polski, Estonii i Czech. Wierzymy, że te kontakty przetrwają próbę czasu i jednocześnie pomogą naszym studentom być w przyszłości bardziej świadomymi i zaangażowanymi leśnikami. Więcej o projekcie: tu.

 

Bardzo dziękujemy wszystkim studentom, szczególnie młodym leśnikom z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu za udział we wszystkich wyjazdach. Mamy nadzieję, że już za rok spotkamy się na kolejnych wspólnych wyjściach w las.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *