Leśne warsztaty – Ojców

Leśne warsztaty – Ojców

W dniach 19. – 25.08.2022 Polski Klub Ekologiczny w Krakowie, Koło Miejskie w Gliwicach miał przyjemność organizować warsztaty leśne, dedykowane młodzieży studiującej na kierunkach leśnych i przyrodniczych. Warsztaty były częścią realizowanego przez PKE w Gliwicach, MAS Sdružení SPLAV oraz Lääne-Harju Koostöökogu projektu Erasmus+ pt. „Enclaves of Life”.

Studenci z Polski, Estonii i Czech spotkali się w Ojcowie, woj. Małopolskim, aby wymienić się wiedzą i doświadczeniem związanymi z korzystaniem z zasobów leśnych. Program zajęć był następujący:

19.08.2022 – przyjazd uczestników do Ojcowa, integracja grupy

20.08.2022 – Zajęcia terenowe w Ojcowskim Parku Narodowym, prowadzone przez Michała Leszczyńskiego – ornitologa i przewodnika OPN. W czasie ponad 10km wyprawy młodzież poznała specyfikę budowy Doliny Sąspowskiej i obserwowała rodzime gatunki awifauny oraz flory. Następnie studenci przewędrowali Doliną Prądnika do Jaskini Ciemnej, gdzie dyskutowali na temat budowy geologicznej oraz jej wpływu na otaczające lasy w tym regionie. Ostatnim elementem wyprawy było wejście na Górę Koronną (438 m n.p.m.).

21.08.2022 – Spacer Doliną Prądnika do Muzeum Przyrodniczego OPN. W godzinach popołudniowych studenci spotkali się z przyrodniczką i ornitolożką – Agatą Jirak – Leszczyńską, która poprowadziła wykład nt. aspektów przyrodniczych oraz problemów Ojcowskiego Parku Narodowego. Po wykładzie wywiązała się bardzo długa i ożywiona dyskusja.

22.08.2022 – Spotkanie z Pawłem Łuczakiem, założycielem Akademii Bushcraftu i Survivalu, który wyjaśnił studentom zasady prawne korzystania rekreacyjnego z lasów w Polsce, jak i również przedstawił szczegóły dotyczące nocowania w lesie (w tym wymogi sprzętowe). W godzinach popołudniowych chiropterolożką – Katarzyna Sycz, poprowadziła wykład na temat nietoperzy w Polsce oraz na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W czasie swojej prezentacji rozprawiła się z wieloma mitami, które narosły wokół nietoperzy. Po wykładzie studenci zwiedzili Jaskinię Nietoperzową, gdzie mogli zobaczyć miejsca hibernowania i bytowania tych zwierząt. W godzinach wieczorno-nocnych studenci prowadzili odłowy pod okiem wykwalifikowanej kadry, dzięki czemu mogli przyjrzeć się nietoperzom z bliska oraz poznać, jak wygląda praca chiropterologów.

23.08.2022 – Zajęcia poświęcone roślinom jadalnym i ziołom w lasach Polski, które poprowadzili Państwo Marta i Maciej Zawierucha, założyciele Centrum Edukacji Zielony Wulkan. Zajęcia rozpoczęły się wykładem na temat rodzimych gatunków flory. Następnie w czasie wyjścia w teren studenci poznaną teorię mogli zastosować w praktyce – zbierając zioła pod czujnym okiem Macieja. Z ziół i roślin powstał obiad, którzy studenci własnoręcznie przygotowali, i choć początkowo sceptyczni, wszyscy wyszli zadowoleni i najedzeni. W godzinach popołudniowych Marta poprowadziła zajęcia z wykorzystania roślin w kosmetyce i medycynie. W czasie warsztatów praktycznych uczestnicy wykonali własnoręcznie kremy na bazie olejów eterycznych i maceratów drzew iglastych. Po warsztatach zielarskich nastąpiła wyprawa na pustynię błędowską (największą pustynię w Europie) oraz ewaluacja.

24.08.2022 – Spotkanie i zajęcia terenowe z Katarzyną Śnigórską, przyrodniczką z Zespołu Parków Krajobrazowych Małopolski. Zajęcia odbyły się w lesie przy potoku Rudno, w którym studenci poznali problematykę i specyfikę lasów położonych blisko dużych aglomeracji miejskich. Po zajęciach leśnych studenci spędzili resztę dnia w Krakowie.

25.08.2022 – Pożegnanie i wyjazd uczestników

Wszystkim wykładowcom bardzo dziękujemy za okazane zaangażowanie. Z naszej strony ogromną przyjemnością było obserwowanie młodych pasjonatów w trakcie wymiany poglądów. Niezwykle cieszymy się, że cała grupa zżyła się ze sobą i już planuje kolejne wyprawy.

Do zobaczenia wkrótce!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *